Česky Deutsch
Arrival
Departure
Skip Navigation Links > Home > Czech Republic > Jihomoravský > Vojkovice > Penzion U Řeky

Penzion U Řeky

Vojkovice


Penzion U Řeky
Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image 

Description:Riverside Guesthouse is situated in the village Vojkovice that are part of a unique Židlochovice region near the city of Brno.

A small distance from the city adds the possibility of a peaceful accommodation to visitors to Brno Exhibition . Driving time to the exhibition is about 20 min .

We also for you and your clients have a party with roast pig in our atrium , or sitting in a wine cellar with a folk music while sipping good wine. Brno accommodation - Grand prix visitors can also take advantage of our accommodation.

For families with children we have the opportunity in the summer, swimming in the pool or play in the sandbox or in the game park. In the evening you can spend with children by the fire in a quiet area by the river.

The house is a room for children .

Parking cars is just the pension.

We also rent bikes , which you can use on local trails.

We are in agreement ride taxi service at highly discounted prices.

Total number of beds and beds with the 17th

The hotel has 6 rooms.

Wine Capacity is 50 people.

Capacity outdoor garden is 60 people.
Location:

Náš rodinný penzion U řeky se nachází v samém srdci jižní Moravy v regionu Židlochovicko v Obci Vojkovice odkud se dá pěšky vyjít na majestátně tyčící kopec Výhon, tak řečený moravský Říp s 355 metry nad mořem a 175 metry nad okolním terénem. Tvoří severní bránu do světoznámé vinařské oblasti. Na vrcholu Výhonu se nachází rozhledna vysoká 17,7 metrů. Tato rozhledna je zdarma přístupná celý po rok. Nejzajímavější cesta k ní vede po turistickém okruhu ,, Výhon". Z této rozhedny se nabízí neopakovatelný panoramatický pohled.

Accommodation:

The guesthouse has one single and three double rooms. Two rooms are apartment style, equipped with desks, living room and bedroom with a double bed. Rooms are tastefully decorated. All rooms with private bathrooms are equipped with a flat-screen TV and WI-FI connection. The rooms have extra beds.

Board:

Každé ráno se podává snídaně formou teplého a studeného bufetu. V penzionu se nabízí pokrmy tradiční české kuchyně a má také zahradu se zázemím pro grilování. Součástí penzionu je kavárna, která nabízí prémiovou arabiku  ze  s označením „single origin“, tj. káva jasného původu z určité země nebo oblasti pěstování, kterou pražíme v naší partnerské pražírně.  
© Portál HotelPension.cz - hotelový rezervační systém, WebMaster webmaster@hotelpension.cz