Česky Deutsch
Arrival
Departure
Skip Navigation Links > Home > Czech Republic > Pardubický > Svitavy > Pension Fontána Svitavy

Pension Fontána Svitavy

Svitavy


Pension Fontána Svitavy
Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image 

Description:

The Fontána Pension lies in a calm locality near the historical centre of the town of Svitavy.

We offer a high-quality accommodation in 3 suites and 1 room that are especially suitable for business-travellers, tourists and also honey-moons!

It is a great advantage, the pension has its own compound car park.

Each guest is a V.I.P. for us!

Location:

Especially those of you who like cycling will enjoy the surroundings of the town of Svitavy. We recommend to visit the nearby town of Polička, where you find one of the most preserved town defence walls in Central Europe, and the town of Litomyšl that was a birthplace of Bedřich Smetana, the world-famous composer. Do not certainly miss a visit to the Macocha carst with its famous abyss.

Accommodation:

Apartmá v podkroví jsou dvoupokojová - ložnice a obývací pokoj s tím, že obývací pokoj lze využít jako druhou ložnici. V přízemí je k dispozici velký pokoj (bývalá restaurace) až pro 4 osoby a třetí apartmá, kde je k dispozici kuchyně pro dlouhodobé pobyty.

Pokoj i apartmá nabízí TV se satelitem, bezplatný přístup na Internet přes WiFi, telefon s přímou volbou a uzamykatelný pracovní stůl, samostatnou toaletu. Podkrovní apartmá disponují koupelnou s vanou, přízemní pokoj a apartmá disponují vlastní sprchou. 

Board:

Vedle pensionu se nachází Restaurace U Filipa a v okolí množství dalších restaurací.
© Portál HotelPension.cz - hotelový rezervační systém, WebMaster webmaster@hotelpension.cz