Česky Deutsch
Arrival
Departure
Skip Navigation Links > Home > Czech Republic > Plzeňský > Klatovy > CENTRAL-WELLNESS HOTEL

CENTRAL-WELLNESS HOTEL

Klatovy


CENTRAL-WELLNESS HOTEL
Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image Single Image 

Description:Wellnes Hotel Central*** Klatovy Family Wellness Hotel Central, founded in 1929, is situated in a quiet location in the city center, adjacent to the historic core of Klatovy. WELLNESS HOTEL Central hotel offers 47 rooms and suites with standard ***. All rooms have private bathroom, toilet, direct-dial telephone and color satellite TV and WIFI internet connection. The atmosphere evokes the beginning of this century not only stylish furniture, but all the other room accessories. The pride of our hotel is a newly opened wellness center, where you can give your body a few hours of well-being: Heated outdoor relaxation pool 8 x 6m salt water with a children's wading pool and a counter. Heated indoor relaxation pool with salt water to flow, waterfall and massage jets and petite size of 8 x 6m, Finnish sauna, salt sauna, sun, and meadow massage and wellness treatments of all kinds - classical, reflexology, lymphatic drainage, detox, shiatsu, hot stones , hydrotherapy, thermotherapy, mud wraps, lavatherm, baths and much more. Wellness is also part of the course, care about your stomach - to enjoy sitting in the summer months, you will entice terrace in the hotel garden with heated swimming pool. The stylishly designed restaurant is supported by modern gastonomií, so here combines quality rationality and modern trends in healthy eating with a tranquil atmosphere end of 30s of our century. Get completely different feeling in the bar, which is ideal for a workshop, meeting friends along with the rest in a glass of wine or sitting during the short program or a dance in the evening, day and night. Conference facilities offer a lounge (45 persons) and an auditorium accommodating 100 people with basic technical equipment and possibilities of additional programs. Here, the underlying strategy of success and intensity combination of seminars, training courses, together with relaxation.
Location:Náš hotel nabízí díky své poloze a snadnému dosahu blízkých sportovních areálů (sportovní haly, atletický a fotbalový stadion, zimní stadion, lesopark s běžeckými trasami, fit centrum, volejbalové a tenisové kurty, squash, bowling, pronájem horských kol, beach - volejbalové kurty, venkovní i krytý bazén) ideální podmínky pro sportovní vyžití.
Accommodation: Každý pokoj je vybaven koupelnou s vlastním sociálním zařízením, televizí se satelitním příjmem a telefonem.
Board:Rodinný WELLNESS HOTEL CENTRÁL, založený v roce 1929, leží v klidném místě v centru města, sousedícím s historickým jádrem Klatov. Součástí WELLNESS je také samozřejmě péče o Váš žaludek - k příjemnému posezení v letních měsících vás zláká letní terasa v hotelové zahradě s vyhřívaným bazénem. Stylově řešená restaurace je podpořená moderní gastonomií, takže zde spojuje kvalitu, racionálnost a moderní trendy zdravé výživy s poklidnou atmosférou konce 30-tých let našeho století. Zcela jiný pocit získáte v baru, který je ideálním místem k pracovní schůzce, setkání s přáteli spolu s odpočinkem při sklence vína či posezení při krátkém programu nebo tanečním večeru v denních i nočních hodinách. Konferenční možnosti nabízí salonek (45 osob) a sál o kapacitě do 100 osob se základním technickým vybavením a možnostmi doplňkových programů. Zde se tvoří základ strategie úspěchu intenzitou a kombinací seminářů, školení spolu s relaxací. Ve všech gastronomických provozech i hale hotelu se můžete připojit k internetu – připojení WIFI.© Portál HotelPension.cz - hotelový rezervační systém, WebMaster webmaster@hotelpension.cz